Kesätyöntekijöiden terveisiä 2025, osa 2

Kuva hymyilevästä ruskeahiuksisesta naisesta
Tervetuloa kesätyöntekijöiden terveiset -sarjan pariin minunkin puolestani! Olen Säde Lappalainen, yksi Sentinan kolmesta kesätyöntekijästä. Kuten Ida kertoo kesän ensimmäisissä terveisissä, kirjoitamme Ida Seluskan ja Netta Miettisen kanssa tänne blogijulkaisuja. Näiden tekstien kautta pääset kurkkaamaan meidän kesäämme ja kuulemaan, mitä kaikkea jännittävää meillä on työn alla! Sentinan arkeen pääsee tutustumaan myös meidän Instagramimme kautta, käy vilkaisemassa. 

Olen ilokseni jo toista kesää Sentinalla viestinnän ja sisällöntuotannon tehtävissä ja tänä kesänä teen myös työharjoittelua opintoihin liittyen. Paljon on tapahtunut sitten viime kesän: saimme Muistojen matkalla -ohjelmasarjan onnistuneesti valmiiksi ja minäkin olen siirtynyt jo uusien projektien pariin! Tänä kesänä pääsen muun muassa työstämään sosiaalisiin medioihin suuntautuvaa kampanjaa, viilaamaan nettisivuja ja jatkamaan töitä videotuotantojen parissa.

Kesäkuun puolenvälin kunniaksi ajattelin pohtia kesän vaikutusta työhöni. Monilla työpaikoilla toimisto saattaa hiljentyä kesän ajaksi. Suomalaiset työpaikat ovat kuulemma ulkomaillakin tunnettuja siitä, että Suomen päästä voi olla hankalaa saada ketään kiinni heinäkuun aikana. Sentinalaisetkin tietysti lomailevat, mutta erityisesti meillä kesätyöntekijöillä pyörä ei lakkaa pyörimästä!

No, kuinka tämä aurinkoinen vuodenaika sitten vaikuttaa työhöni?

Kesäinen maisema, puita ja vesistö
Yksi huomattavin ero on, että puhelin pirisee vähemmän. Puheluita tulee harvemmin, ja uusia, suuria projekteja laitetaan kesäisin harvemmin alulle. Tämä tarkoittaa minulle sitä, että ehdin tekemään enemmän kaikkea muuta ja edistämään jo aloitettuja projekteja!

Kesä on minulle myös uuden opettelun aikaa: hyppään täysaikaisesti mukaan projekteihin. Tällä hetkellä meillä on alkamassa jälleen uusi videotuotanto, joten pääsen hiomaan taitojani videoiden parissa entistä terävämmiksi. Videotuotanto tuo mukanaan teknistä oppimista, mutta myös luovaa ongelmanratkaisua, jossa kehittyminen vaatii aikaa, kokeiluja ja ennen kaikkea rohkeutta hypätä uuteen!

Kuinka kesä näkyy palveluissamme?

Kesä näkyy tietysti myös esimerkiksi Sävelsirkun käyttäjien arjessa. Vaikka monissa paikoissa hiljenee ja lomakausi on käynnistynyt, Sävelsirkussa ja Näyttämössä sisällöt pyörivät joka päivä – myös kesällä.

Koska Sävelsirkku ja Näyttämö ovat laiteriippumattomia, ne voi helposti napata mukaan tablettiin ja nauttia sisällöistä, vaikka ulkona! Sisältöjen parissa voi siis rentoutua vaikkapa kulkuneuvovisaa pelaillen ja samalla auringosta nauttien. Ja jos Suomen kesäsade pääsee yllättämään, voi luonnosta nauttia myös videoiden välityksellä esimerkiksi Näyttämön luontosisältöjen parissa.
Palaillaan ensi kuussa uusien terveisten parissa! Mukavaa juhannusta ja kesän alkua.

Terveisin,
Säde Lappalainen
Viestinnän ja sisällöntuotannon assistentti
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram